Sommer i Gålå
Smukt beliggende i Gudbrandsdalen
Gålå – smukt beliggende i Gudbrandsdalen
Gålå byder på rigtig mange ferieoplevelser for hele familien. Med sin beliggenhed midt i Gudbrandsdalen, er der masser af gode muligheder for spændende aktiviteter, og naturskønne oplevelser. Gålå har i mange år været et yndet rejsemål for rigtig mange danskere, som gerne vil opleve at være midt i Peer Gynts rige.
Naturskønne områder
I nærheden af Gålå finder man mange muligheder for at vandre og opleve de flotte fjelde og fjorde. Et af de fantastiske fjeldområder er Rondane der i 1962 blev Norges første nationalpark. I 2003 blev parken udvidet og udgør i dag 963km². Rondane er kendt for sit varierede landskab og udsigtspunktet Sohlbergplassen langs Rondane nationale turistvej. I parken findes der 10 fjeldtoppe som alle er er over 2.000 m.o.h. og det er også muligt at tage på elgsafari.
Fra Rondane strækker der sig en mægtig fjeldryg som kaldes Ringebufjellet. I dette fjeldområder finder man mange smukke udsigtspunkter som ligger ca. 1.400 m.o.h. Et oplagt mål hvis man ønsker at tage nogle imponerende naturbilleder.
I Jotunheimen midt i Norge ligger to fantastiske vandredestinationer: Nasjonalparkriket og Valdres har begge nem adgang til klassiske ruter som for eksempel Besseggen – en udfordrende vandretur over en smal bjergryg, hvorfra du kan beundre udsigten over en blå sø til den ene side og en grøn sø til den anden side.
Elg Safari
Typisk er elgen mest aktiv om aftenen og derfor er vi også nødt til at være det. Tidspunkt og mødested oplyses først ved bestilling, da vores guider ved bedst hvor og hvornår du kan møde elgen. Dog vil elgsafarien normalt om sommeren, foregår fra klokken 19.00 til 21.00.
Klatring
En spændende aktivitet for store og små. Klatringen foregår på en ca. 10 meter høj væg og sikkerheden er naturligvis meget vigtig. Vi har det korrekte sikkerhedsudstyr som skal til for at du kan hænge og dingle på bjergsiden hvis du mister taget. Klatringen foregår på Fagerhøi, ca. 20 min. i bil fra Gålå.
Bue & pil
Banen har 6 forskellige mål. Det er muligt at få et kort introduktionskursus hver torsdag fra kl. 10 (tilmelding inden kl. 19:00 dagen før) eller på efterspørgsel. Det er muligt at låne udstyr hvis man har deltaget i et introduktionskursus. Børn under 15 år skal være sammen med en voksen.
Peer Gynt Spillet
Peer Gynt er et dramatisk digt af Henrik Ibsen, skrevet i 1867 og fik premiere på Christiania Theater i Christiania (Nuværende Oslo) 24. februar 1876, med musik af Edvard Grieg. Historien er baseret på sagnene om Peer Gynt, der var rensdyrjæger fra Gudbrandsdalen i 1600-tallet. Typisk opføres Peer Gynt spillet hvert år i august måned udendørs i Gudbrandsdalen. Underholdning for hele familien.
På cykel
Gålå er et eldorado for cyklister med over 200 kilometer mærkerede stier og veje for cykling på og rundt Gålå. Med en beliggenhed på næsten 1.000 m.o.h. er der dømt flotte naturoplevelser, og man kan frit vælge mellem alt fra korte familievenlige ruter op til de lange og krævende ruter som tager det meste af en hel dag.
Familie Rafting i Sjoa
Familie-rafting i Sjoa i Norge om sommeren er en unik oplevelse, der kombinerer spænding, natur og kvalitetstid sammen. Sjoa er kendt som en af Europas bedste raftingfloder, men byder også på rolige og familievenlige strækninger, som passer perfekt til både børn og forældre. Om sommeren er vandføringen ofte ideel, og det frodige landskab omkring floden skaber en fantastisk ramme for eventyret.
Før turen starter, får familien grundig instruktion af erfarne og certificerede guider. Sikkerhed er i fokus, og alle får nødvendigt udstyr som hjelm, våddragt og redningsvest. Undervejs lærer både børn og voksne at samarbejde, padle i takt og følge guidens anvisninger for at navigere sikkert ned ad floden.
Raftingturen byder ikke kun på action, men også på rolige passager, hvor man kan nyde naturen, se høje bjerge, grønne skove og måske få øje på dyreliv langs flodbredden. Pauser med badning og leg i vandet gør oplevelsen ekstra sjov for børnene.
Nationalparker
Norge er kendt for sin storslåede natur, og landets nationalparker beskytter nogle af de mest imponerende fjeld- og naturområder i Skandinavien. Dovrefjell, Rondane, Jotunheimen, Breheimen, Reinheimen og Dovre-området rummer hver især unikke landskaber og naturværdier.
Dovrefjell er berømt for sit barske højfjeld og for at være det eneste sted i Europa, hvor man kan opleve vilde moskusokser. Området har stor historisk betydning og har i århundreder været et vigtigt bindeled mellem Nord- og Sydnorge. Naturen er åben og storslået med vidtstrakte fjeldplateauer.
Rondane var Norges første nationalpark og er kendt for sine rolige fjeldlandskaber og ti markante tinder over 2.000 meter. Parken byder på et rigt dyreliv, herunder vilde rensdyr, og er særligt populær blandt vandrere, der søger fred og stilhed.
Jotunheimen kaldes ofte “De høje fjeldes hjem” og rummer Norges højeste bjerge, heriblandt Galdhøpiggen og Glittertind. Området er præget af gletsjere, dybe dale og klare fjeldsøer og er et centrum for friluftsliv og bjergbestigning.
Breheimen ligger mellem Jotunheimen og Jostedalsbreen og fungerer som en naturlig overgang mellem høje fjelde og isbræer. Nationalparken er mindre besøgt og giver mulighed for at opleve uberørt natur og dramatiske landskaber.
Reinheimen er en af Norges største nationalparker og beskytter vigtige leveområder for vildrein. Her findes store, sammenhængende fjeldområder, stejle dale og kraftige elve, som giver et indtryk af ægte vildmark.
Dovre-området som helhed er tæt knyttet til Dovrefjell og rummer både kulturhistorie og storslået natur. Samlet set viser disse nationalparker Norges enestående fjeldnatur og betydningen af at bevare den for fremtidige generationer.
Se udvalgte ophold
Trekanten 32
Gålå
8 pers.
87 m²
4 soverum
1500 m
1500 m
Gudshaugen 70
Gålå
8 pers.
130 m²
4 soverum
2000 m
150 m
Peer Gynt hytte 808 / Blåbærvegen 26
Peer Gynt hytte
1 person
73 m²
3 soverum
200 m
50 m
Peer Gyntlia 51 / Grøntuvmyra 51
Gålå
9 pers.
97 m²
4 soverum
2000 m
100 m
Toppagrenda 63
Toppagrena
8 pers.
4 soverum
1500 m
1500 m
Gålåseter Rondane 14
Gålåseter
2 pers.
40 m²
1 soverum
300 m
50 m
Få et godt tilbud fra Norsk Rejsebureau
Når du tilmelder dig vores nyhedsmail får du de bedste rejsetilbud, konkurrencer og spændende nyheder direkte i din inbox.
Du deltager samtidigt om et gavekort på kr. 2.000 som du kan bruge på køb af din næste rejse. Vinderen kontaktes direkte.
Husk, du kan til enhver tid framelde dig vores nyhedsbrev.
Vi glæder os til at inspirere dig !
Nyhedsbrev-form
Hvad siger vores gæster?
Med Norsk Rejsebureau får du præcis hvad du og dine rejseledsagere vil ha´ og lidt til. Du sparer tid, og du bestiller hos kompetente, lyttende servicemedarbejdere. Du sparer penge og du får sikkerhed i din bestilling.